ÇİN ULUSLARARASI RADYOSU
China Radio International
Çin Haberleri
Türkiye Haberleri
Dış Haberler
  Siyaset
  Ekonomi
  Kültür
  Teknoloji
  Spor

Çince Öğreniyoruz

Çin'de azınlık milliyetler

Türklerin gözüyle Çin

Spor
More>>

Bilim ve Sağlık
(GMT+08:00) 2005-04-14 17:13:39    
Mao'nun 1300 adet heykelini yapan Yan'anlı Wang

cri

    "Shanbei Heykeltıraş Kralı" olarak bilinen Wang Wenhai, şimdiye kadar Çin'in eski liderlerinden Mao Zedong'un 1300 heykelini yaptı.

    Çin'in ortasında yer alan Shanbei bölgesindeki Yan'an kenti, Çin Komünist Partisi'nin ilk üslerinden biriydi.

    Wang Wenhai'nin "Mao sevgisi" 1970 yılında Yan'an İnkılap Müzesi'nde çalışırken başladı. Resim yapmaya yatkın olan Wang, müzede Mao'nun heykelini onaran Xi'an Güzel Sanatlar Fakültesi'ndeki hocaların etkisiyle heykele ilgi duymaya başladı. Mao'nun ölümüne çok üzülen Wang, Mao'yu anmak için bir şeyler yapmayı düşünüyordu ve daha sonra memleketi ve Mao'nun da uzun yıllar yaşadığı Yan'an'ın kili ile Mao heykelleri yapmaya karar verdi. Wang, Mao'nun doğumunun 100. yıldönümünün kutlandığı 1993 yılında 1300 Mao heykelini tamamlamayı başardı ve "Shanbei Heykeltıraş Kralı" unvanına da kavuştu.

    2002 yılında Wang Wenhai, Beijing Dashanzi Sanat Bölgesi'nin daveti üzerine Yan'an'dan Beijing'e geldi.

    Beijing Dashanzi Sanat Bölgesi'nde Mao heykeli yapma uğraşına devam eden ve özellikle sergi salonunda izleyicilerin önünde heykel yapan Wang, yabancı izleyiciler tarafından da yoğun ilgiyle karşılanıyor. Mao'nun yüce bir lider olduğunu belirten sözler Wang'ı hep heyecanlandırıyor.

    2003 yılında bir Avrupa ülkesinin kültür bakanı Beijing Dashanzi Sanat Bölgesi'ni gezerken sergi salonunda Mao'nun heykelini yapan Wang'ı görünce ona Mao Zedong'un hangi eserleri kaleme aldığını sormuştu. Wang'ın verdiği cevap bakanın takdirini kazanmıştı.

    Wang Wenhai'nin 2000 yılında yaptığı 2.5 metre uzunluktaki "Uykudaki Mao Zedong" adını taşıyan heykel ABD'nin San Francisco kentindeki Asya Müzesi'nde sergileniyor. Wang Wenhai'nin yaptığı 3.2 metre uzunluğundaki şemsiye tutan yaşlı, orta yaşlı ve genç Mao Zedong heykelleri geçen yıl Haziran ve Ağustos ayları arasında Fransa'nın Lyon Çağdaş Güzel Sanatları Müzesi'nde sergilendi.

    Mao Zedong'un "Halka hizmet" düşüncesinden derinden etkilenen Wang Wenhai'nın şu andaki en büyük arzusu kendin yaptığı Mao heykellerinin "milyonlarca aileye girmesi". Bunu gerçekleştirmek için de Wang ve oğlu, Mao'nun tanıtıldığı bir internet sitesi hazırlıyorlar.